Serdecznie witamy na stronie internetowej naszej przychodni - miejsca, gdzie zdrowie jest najważniejsze.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku od godziny 10:00.

kontakt 661 427 900

USG

REHABILITACJA

FIZYKOTERAPIA

GALERIA

KOMORA HIPERBARYCZNA

Paweł Turowski
FIZJOTERAPEUTA, OSTEOPATA
REHABILITACJA, OSTEOPATIA
TERAPIA MANUALNA

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest delikatną i nieinwazyjną formą terapii manualnej, która może poprawiać naturalne możliwości samoregulacji i gojenia się ustroju. TCK może również zapewniać objawową ulgę w szerokiej gamie dysfunkcji i problemów bólowych. W uproszczonym zarysie, metoda ta opiera się na manualnej ocenie poprawności funkcjonowania półzamkniętego systemu hydraulicznego składającego się z opon mózgowych i rdzeniowych wraz z pulsacyjnie krążącym płynem mózgowo-rdzeniowym. Zrozumienie geometrii systemu wzajemnych napięć (w których miejscach na kościach przyczepiają się opony mózgowe i rdzeniowe, a w których nie) daje klucz do poprawnej diagnozy i leczenia systemu czaszkowo-krzyżowego (Upledger 1983).

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa powstała z doświadczenia klinicznego, które pokazuje że zdrowie jest czymś aktywnym i dynamicznym, a nie tylko brakiem choroby. Ta forma terapii jak i inne formy leczenia manualnego podtrzymują zdrowie i mechanizmy je regulujące. Pomaga również zwiększyć witalność fizyczną i samopoczucie nie tylko przez jej wpływ na zmiany strukturalne, lecz również przez szersze implikacje natury emocjonalnej i duchowej.

 

Wskazania do terapii czaszkowo-krzyżowej:

 • bólach i zawrotach głowy
 • bólach kręgosłupa
 • problemach centralnego układu nerwowego
 • problemach stawu skroniowo-żuchwowego
 • szumach w uszach i problemach ucha środkowego
 • dysleksji
 • urazach okołoporodowych
 • problemach trawiennych
 • stanach po urazach
 • skoliozach
 • bólach kolkowych
 • zespole napięcia przedmiesiączkowego
 • nadpobudliwości u dzieci
 • nerwicach
 • depresjach

 

Zabiegi TCK są przyjmowane z dużą sympatia i bardzo często osoby, które z niego korzystają relaksują się, „odblokowują”, a nawet zasypiają. Polega na delikatnej manipulacji i uciskaniu w obrębie czaszki, kości krzyżowej i kręgosłupa w celu rozluźnienia struktur łącznotkankowych, których napięcie może przysporzyć wiele kłopotów zdrowotnych. Dzięki temu układy nerwowy i krążenia zaczynają funkcjonować bez zarzutu, powracają naturalne, uzdrawiające siły organizmu.

 

Twórcą terapii był William Sutherland, amerykański osteopata który w 1932 roku odkrył, iż ośrodkowy system nerwowy i struktury z nim sprzężone podlegają stałym rytmicznym ruchom. Sutherland określił pięć składowych tego mechanizmu: ruch struktur czaszki, rozszerzanie się i kurczenie półkul mózgowych, ruch opon mózgowych i kręgosłupowych, tętnienie płynu mózgowo-rdzeniowego oraz nieznaczne przemieszczenia w obrębie kości krzyżowej.

 

Badając palpacyjnie zarówno głowy pacjentów, jak i swoją własną stwierdził, że czaszki zmniejszają i zwiększają swe zewnętrzne rozmiary w regularnych odstępach czasowych, w sposób wbrew pozorom niezgodny z rytmem oddechu. Ruchy te powiązał z zakładaną przez siebie ruchomością w szwach czaszkowych, dochodząc do wniosku, że zarówno wzajemne przesunięcia kości czaszkowych (np. w wyniku ucisku od zewnątrz) mogą wpływać na równowagę wewnętrzną organizmu, a przez to, na dłuższą metę, prowadzić do zaburzeń stanu zdrowia.

KONTAKT

PANMEDICA
19-300 Ełk
ul. Nadjeziorna 23
(Villa Park)
tel.: +48 661 427 900

Masz pytanie? Napisz

Polub nas na Facebooku

ZAPYTANIE OFERTOWE

Wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych w nowoczesnem ośrodku rehabilitacji osób po uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego realizaowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020